„Egy évet kell kibírni”, „bírjuk ki valahogy ezt az egy évet”, és aztán jobb lesz – egyre magabiztosabb a baloldal

2025. április 16. 19:55

Értem én a többpártrendszer lényegét és fontosságát (magam is skandáltam 1989 tüntetésein, hogy „többpártrendszert!"), de végzetes megosztottságot okoz(hat).

2025. április 16. 19:55
null
Ungváry Zsolt
Ungváry Zsolt

A demokráciának – sok hibája mellett – megvan az az előnye, hogy a politikai küzdelmek fizikai erőszak nélkül is megvívhatók, ritkán folyik a vér, és szinte nullára redukálható az emberveszteség. A döntés azonban itt sem pusztán négyévente egy napra, illetve a szavazófülkére koncentrálódik,

a köztes időkben a különböző akaratok megjelennek az utcán is.

Ebből mostanában különösen sok kijutott nekünk, főként az ellenzék jóvoltából: hídlezárások, tiszás gyűlés a Duna-parton, kétfarkúak pénisz-alakzatra felfűzött menetelése az Andrássy úton és környékén, de a kormánypártiak is jelenlétükkel nyomatékosították a Millenárison, hogy

nem csak néhány elszigetelt publicista tartja elfogadhatatlannak,

ha egy magyarok által választott képviselő a hazája amortizációjáért dolgozik.

A megmozdulások egyik járulékos hadszíntere a számháború. Pártállástól, szimpátiától, beesési szögtől függően mindenki másképp számol be arról, hol hányan voltak, s ebből próbál levonni tanulságokat. Pedig botorság lenne ebből következtetni mondjuk arra, hogy a szarkasztikus alapötletre épülő szürreális kutyaista vonulás hasonló jelentőségű vagy támogatottságú, mint a második legerősebb párt európai parlamenti képviselőjének nyílt hazaárulására adott reakció. Ha a mennyiségből minőségre akarnánk következtetni, mondhatnánk, hogy

a félmaraton pillanatnyilag a legégetőbb gondunk, mert a vasárnapi Vivicittá mindenkire bőven rávert.

Mégis oktalanság volna 2026-ban futóprogrammal indulni a győzelem reményében.

A tüntetésekre, az állampolgárok véleményének szabad kinyilvánítására természetesen szükség van, és egy normális országban ez nem is okoz gondot. A felsorolt megannyi demonstráció önmagában bizonyítja, hogy nálunk ez tényleg nem is jelent problémát. Ugyanakkor a leendő választások eredményéről vagy a teljes társadalom világképéről nem sokat árul el a megjelentek létszáma.

Emlékezhetünk, 2002 tavaszán

Orbán Viktor diadalmenetben kampányolta végig az országot, mindenütt megteltek a sportcsarnokok, volt az egészben valami népünnepélyszerű.

A közvélemény-kutatók is magabiztos győzelmet jósoltak. Valójában hiába mozdult meg több százezernyi aktív szimpatizáns és jelent meg az adott város lakosságának 10-20 százaléka a rendezvényen – az otthon maradók érzéseit nem ismerhettük meg. 

A Horn-kormány idején Csurka István és a MIÉP rendezte a legnagyobb tüntetéseket,

többször is megtöltve a Hősök terét, de mint utóbb kiderült, jóformán a teljes szavazóbázis 30-40 %-a ott volt. Ezért például irreleváns, hogy melyik performansz lett a leglátogatottabb.

A Kutyapárt „mindenki legyen egyforma” szlogenű abszurditása addig érdekes, amíg hatalomhoz nem jutnak, mert akkor vagy fel kell adniuk a teljes tagadásra és iróniára épülő programjukat (de ha ezt teszik, végül is becsapják a választóikat), vagy totális káoszba vezetik a rájuk bízott területet. Az, hogy ők mégsem valamiféle középen álló, farkaikkal mindenhová egyaránt csapó függetlenek, az abból is látszik, hogy

a lényegi kérdésekben mindig a baloldallal értenek egyet.

Egy évet kell kibírni”, nyilatkozta Kovács Gergely pártelnök, „itt azért most már nem nagyon sikerül a kormánynak semmi, a gazdaságunk is milyen állapotban van, a fizetések is. Bírjuk ki valahogy ezt az egy évet, aztán majd jön egy másik, aki talán tudja, mit kell csinálni, de igazából ennél bárki jobban tudja csinálni, mint ami most van.” És ha kétségeink lettek volna az oldalválasztásukat illetően, még hozzáteszi, hogy a „korrupció mellett

a kormány egyik legnagyobb bűne az, hogy milyen szellemiséget terjeszt Magyarországon”.

Szerinte elképesztően káros, hogy mennyi energiát fordítanak arra, hogy az emberek gyűlöljék egymást.

Ezt is ajánljuk a témában

Ezt is ajánljuk a témában

A baloldal sok hamis toposza közül az egyik az, mely szerint a kormány kelti a gyűlöletet. Nem attól nyílik ki az emberek zsebében a bicska, hogy a hazánkat gyalázzák, árulják, a nemzeti érdekeinket sutba vágják egyes személyek és körök (migráció, háború, határon túliak esetében mindig a magyar érdekkel szemben beszélnek, cselekednek). Nem az okoz dühöt, hogy

a gyerekeinket genderpropagandával akarják pszichésen sérültté, legalizált kábítószerekkel fizikailag is megnyomorítani.

És ha e provokációkra halk és szolid reakciók mellett kicsit durvábbak is érkeznek, akkor ők széttárják a karjukat: nem értik, mi ez az agresszió, csak a szeretetet hirdetik, mindenki érezze jól magát, és élhessen, ahogy neki tetszik. Csakhogy az már az Emberi és Polgári Jogok Nyilatkozatában is szerepelt, hogy a szabadság annyit jelent, hogy mindent szabad, ami másnak nem árt.

Itt pedig nagyon durva ártalmakról van szó,

ami Magyarország szuverenitását éppen úgy érinti, mint a magyar nemzetiségű emberek jogait vagy a magyar állampolgárok gazdasági kilátásait. 

Szerencsére, úgy tűnik, ennek az álhumánus, hazugra hangszerelt szeretethimnuszos kommunikációnak vége, mert

Magyar Péter ebben nem kíván részt venni. Ő szemtől szemben, a legvadabb módon támadja ellenfeleit, akiket nem is burkoltan fizikai-szellemi megsemmisítésre méltónak tart. 

Ezt is ajánljuk a témában

És akinek már nagyon viszket a tenyere az elsumákolt rendszerváltástól kezdve Bokros-csomagon és pufajkás-kormányon át a szemkilövető Böszme országlásáig (sőt azon is túl, a – saját bevallása szerint – fasiszták és kommunisták koalíciójának élére álló Márki-Zayig és a most Kollár Kinga hangján deklarált nyílt hungarofóbiáig) húzódó eseményektől, az hajlamos azt mondani:

Így is kell. Kard ki kard!

Ugyanakkor kérdés, jók-e ezek a kiélezett szituációk (tüntetés–ellentüntetés–ellen-ellentüntetés), ami egyfajta polgárháborús pszichózist okoz. Értem én a többpártrendszer lényegét és fontosságát (magam is skandáltam 1989 tüntetésein, hogy „többpártrendszert!"), de végzetes megosztottságot okoz(hat).

A NER éppenséggel jelenthetné a nemzeti egységet (alapvetően arra lett kitalálva), de úgy tűnik, a baloldal ezt nem hajlandó megérteni,

és mindenképpen a megosztásra játszik. Ahogy láttuk, bárki emeli fel a zászlójukat, azonnal hazaárulókkal veszi magát körül.

Harmincöt évnyi modern európai többpártrendszer után az ember hajlamos azt érezni, hogy ez a fajta megosztottság kizárja a mindenkori „NER” lehetőségét. Azért jó lenne megúszni a Ferdinánd–Szapolyai, a kuruc–labanc, a király vagy császár, a német szövetséges vs moszkovita és a pesti srác kontra ávósok véres leszámolását,

és mindjárt Buda felszabadulásával, a szatmári békével vagy a Kiegyezéssel folytatni.

***

Ezt is ajánljuk a témában

(Nyitókép: Magyar Nemzet / Csudai Sándor)

Ezt is ajánljuk a témában

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 175 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Élő Éva
2025. április 17. 09:41
Indián példázat: "–Fiam, a csata két farkas között zajlik, akik mindannyiunkban ott lakoznak. Egyikük a Rossz – a düh, irígység, féltékenység, sajnálat, szánalom, kapzsiság, erőszak, önsajnálat, bűntudat, harag, kissebbrendűség, hazugság, hamis büszkeség, felsőbbrendűség és az ego… Másikuk a Jó – az öröm, béke, szeretet, remény, nyugalom, alázat, kedvesség, jóindulat, empátia, nagylelkűség, igazság, együttérzés és a hit. Az unoka elgondolkozott egy pillanatra, majd megkérdezte nagyapját: –És melyik farkas győz? Az öreg indián mosolyogva így válaszolt: –Az, amelyiket eteted."
Élő Éva
2025. április 17. 09:34
"Azért, ha a te ajándékodat az oltárra viszed és ott megemlékezel arról, hogy a te atyádfiának valami panasza van ellened: Hagyd ott az oltár előtt a te ajándékodat, és menj el, elébb békélj meg a te atyádfiával..." Máté 25 Saját érzéseinkért, gyűlöletünkért, szeretetünkért, stb. mi vagyunk elsősorban a felelősek. Az érzések, pl unalom, nevetés, öröm, harag stb. erős szinkront teremtenek. Hogy ez ne váljon parttalanná, az fontos lelki higiéniás praxis. Az érzés ösztönösen megjelenik, de képesnek kell lennünk, hogy uraljuk. Hogy tudjuk, hogy egy biológia reflex veszi át a személyiségünk felett az irányítást. Ez a fajra jellemző dominancia küzdelem velejárója. Az emberi fajnak hiedelem-dominanciája van. Un. mémek mentén alkotnak csoportokat. Ezek gyakorta démoni energiával bírnak, képesek uralni népeket is. A gyűlölet az az erő amellyel megkaparinthatják a sorsunk feletti uralmat. Ne ítélj, hogy meg ne ítéltessék. Igazságnak és méltánoysságnak kéz a kézben kell járnia.
falcatus-2
2025. április 17. 09:33
Anomanderfalcatus-2 2025. április 17. 06:22 A szocializmusban is többpártrendszer volt mégis mindig az MSZMP nyert. Voltak néha választások..." Itt is mindig az MSZMP és utódai nyernek az urnanyitásig, pedig "egypártrendszer" van és választások is vannak vagy 2 évenként. Tavaly is vót és jövőre is lesz. Igyekezzenek, mert apad a TISZA!
harcimarci-9-9
2025. április 17. 08:52
Szerintem is jobb lesz mert eltakarodnak végre a drogos, deviáns hazaárulók.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!